Proč běhat pozpátku?

Už jste se jistě někdy podivovali nad běžci, které vidíte běhat pozpátku. Není to protože by si chtěli opravit špatně sešlapanou běžeckou obuv🙂 Výhody, kvůli který obrácený běh zařazují do svého tréninku a jak prospívají jejich výkonnosti a zdraví si teď objasníme.

Takzvaný běh vzad můžeme do tréninku zařadit v jakémkoliv objemu i intenzitě, pomalu i rychle. Stačí jen najít bezpečný rovinatý úsek a odvahu přetrpět udivené pohledy sportovců okolo. Protože jde o pohyb, na který naše tělo není vůbec zvyklé, je potřeba objemy zvyšovat postupně.A proč tedy vůbec pozadu běhat?

  • Spálíte více kalorií. Zapojíte více svalových skupin, takže se zvýší vaše tepová frekvence i spotřeba kyslíku – ta je podle výzkumu z roku 1994 o 31 % vyšší než při běhu vpřed.
  • Ušetříte čas. Jeden kilometr běhu vzad je v rámci tréninku stejně efektivní jako 4 až 6 km běhu vpřed.
  • Obnovíte svalovou rovnováhu. Posílíte svaly, které při běhu vpřed zapojujete minimálně (například kvadricepsy), a uvolníte ty přetěžované (třeba hamstringy). Příznivě se to projeví, pokud trpíte chronickými bolestmi v koleni.
  • Snížíte riziko zranění. Běžet pozpátku s došlapem přes patu prostě nelze, takže se naučíte mnohem lépe tlumit dopady. Tím si skvěle posílíte kotníky, což se projeví zlepšenou ekonomikou běhu vpřed, a tedy i výkonnosti.
  • Posílíte posturální svaly. Při běhu vzad se automaticky narovnáte a více zapojíte břišní svaly i dolní fixátory lopatek, které má většina běžců oslabené.
  • Zlepšíte nervosvalovou koordinaci. Pokrok se dostaví nejen v rámci koordinace zapojení svalových skupin, ale díky omezené vizuální kontrole se zostří i vaše pozornost a senzorické schopnosti. I to pak bude mít příznivý vliv na výkonnost.

aktualni

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright 2016 behani.cz