NORDIC RUNNING

NORDIC RUNNING: proč neběhat zdravěji a efektivněji, když to jde?

V Česku stále stoupá počet lidí, kteří pravidelně běhají. Běh pro zdraví a zlepšení fyzičky i amatérské závodění je doslova módou, ale po delší době hrozí každému běžci určitá stereotypnost. Běh s holemi, který nazývám nordic running, je v mnohém odlišný, přináší nové impulsy a může proto náš běžecký trénink zajímavě zpestřit. Čerstvá novinka: problematika nordic runningu je komplexně zpracována ve stejnojmenné knize, o níž se krátce zmiňuji v závěru článku.

Kdyby nic jiného, nordic running „vytáhne“ do přírody jedince, kteří jinak běhají jenom po asfaltu či měststké dlažbě. Pro běh s holemi jsou totiž nejlepší nenáročné přírodní terény, hlavně parky, louky a široké lesní cesty. Na nich nám hole umožní stabilní běh a my se nejenom nezraníme, ale ještě navíc posílíme vazy a šlachy nohou. A zanedbatelný není ani obranný význam holí – kdo má nějakou negativní zkušenost s volně pobíhajícícm psem, ví své… Ženy, které si chodí zaběhat samy, se také nemusejí obávat pochybných individuí.

 Šetřeme své klouby

 Zapojení runningových holí při běhu významně snižuje zatížení nejnamáhanějších částí nohou, tedy achilovek, kotníků a kolen. Odlehčení pociťují všichni, kdo už nordic running zařadili do své přípravy. Subjektivní pocity jsou však podloženy i výsledky vědeckých měření. Prováděli jsme je s biomechanikem Alešem Tvrzníkem v rámci naší práce do soutěže inovačních projektů European Athletics Innovation Awards, která je považována za „Mistrovství Evropy v atletických nápadech“ (o to více nás potěšilo, když jsme v soutěži zvítězili). Námi zjištěný rozdíl došlapových sil při normálním běhu a běhu s holemi je tak významný, že už při uběhnutí jednoho kilometru se výsledné hodnoty snížení zátěže pohybují v tunách.

 Hole proti bolestem beder i chybám v běžeckém stylu

Mezi časté potíže běžců patří také bolesti zad způsobené „přisedáním“ a strnulostí trupu. Runningové hole mohou mít na náš běžecký styl pozitivní vliv. Odrážení holemi při běhu nám umožní udržení správné polohy trupu, tj. jeho mírné přepadávání (náklon, ne předklon!). To je důležité hlavně pro bederní oblast, která tak není přetěžována, neboť amortizaci dokroku správně zajistí silné svaly dolních končetin a břišnímu svalstvu pomohou paže a ramena (opora o hůl při dokroku). Hole navíc prověří správnou práci našich paží a pohyb loktů vpřed a podél těla, častou chybou je totiž jejich směřování šikmo do stran.

aktualni

 Dva běhy v jednom

 Při běhu s holemi podáváme oproti normálnímu běhu větší energetický výkon. Intenzivněji dýcháme, mnohem více zapojujeme horní končetiny a svalstvo hrudníku. Nejenom běžíme, ale současně i přirozeně posilujeme. Vlastně by se dalo říci, že jde o dva běhy v jednom: dolní končetiny „normálně běží“, paže a trup „jedou na běžkách“. Výkonnostní běžci ocení tento vyšší energetický výdej jako zefektivnění své přípravy, začínající hobíci či jedinci s mírnou nadváhou zase při hubnutí. A výhoda pro všechny: ve velmi nepříznivých klimatických podmínkách (déšť, sníh, bláto atd.) můžeme díky holím náš trénink zhruba o třetinu zkrátit, neboť stejné množství energie vydáme za kratší dobu.

Základem úspěchu jsou správné hole

Podmínkou úspěšného využití všech uvedených přínosů nordic runningu jsou hole správné délky a správného provedení. Runningové hole by měly být asi o 10 cm kratší než běžkařské (na klasiku), jejich délku lze přesněji vypočítat podle vzorce tělesná výška x 0,8. Běžkařské hole se pro nordic running nehodí, neboť jsou provedením hrotu a talířku uzpůsobeny pouze pro sněhové podmínky. Walkingové nebo trekové hole jsou zase i při své maximální délce pro většinu lidí krátké (rozdíl oproti delším runningovým je 15-20 cm), takže by nám při běhu v terénu nezajistily dostatečnou stabilitu.

První kniha na světě

Kde hledat informace o nordic runningu? Novinky, připravované akce a možnosti praktické výuky najdete průběžně na webových stránkách Běhsholemi.cz, k dispozici je už ale i tištěná podoba. Kniha Nordic running je první publikací na světě o celoročním běhání s holemi. Shrnuje vše podstatné – jak a proč vypadá správná technika nordic running, kde běhat s holemi, jak využít tréninkové i zdravotní aspekty této metody, kterým chybám se vyhnout, atd. O svých zkušenostech s nordic runningem v knize hovoří i mnoho známých osobností a sportovců, například Miloš Škorpil, Dalibor Gondík, Ivana Sekyrová, MUDr. Jan Pirk a řada dalších.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright 2016 behani.cz