Jak vybrat běžecké boty?

Nejprve je potřeba si určit do jakého terénu chcete běžecké boty používat. Běžecké boty rozlišujeme na silniční, trailové a univerzální. Další rozdělení může být na tlumící a minimalistické, pro nohy s pronačním, nebo supinačním nášlapem. Silniční jsou určené pro běh po asfaltu a zpevněných cestách. Trailové pak pro běh v terénu, po trávě, v lese, jednoduše mimo cesty. Univerzální jsou speciálním typem určeným pro kombinaci běhu po zpevněném i nezpevněném terénu.

Silniční běžecké boty

Silniční modely jsou určeny pro běh po asfaltu a zpevněných plochách. Boty mají hladkou kontaktní podrážku pro lepší přilnutí k povrchu. Silniční modely vynikají svou lehkostí a pohodlností při současném zachování funkčních vlastností.

Krosové běžecké boty

Trailové boty mají hrubší vzorek (špunty trčící z podrážky) a výborně se hodí na běh v nerovném terénu. Výstupky na podrážce boty zajišťují dobrý kontakt s povrchem a lepší přenos síly mezi povrchem a podešví boty. Podrážka oproti silničním modelům bývá pevnější, aby nedošlo k brzkému opotřebení, ale vždy záleží na konkrétním modelu bot.

aktualni

Universální běžecké boty

Jedná se o boty vhodné pro kombinaci běhu po zpevněných cestách a trailu. Někdy je nutné k lesu doběhnout po cestěJ Tyto boty nemají tak hrubý vzorek, aby znemožňovali běh po asfaltu a současně Vám umožní zabrat v terénu.

Minimalistické běžecké boty

Jedná o speciální kategorii běžecké obuvi. Minimalistické boty mají tenkou podrážku a nulový drop (převýšení mezi špičkou a patou) Díky menšímu tlumení dochází k velkému zapojení lýtkových svalů, svalů klenby nohy a je potřeba si na ni postupně zvyknout.

Váha běžce

Pokud máte vyšší hmotnost a chcete začít běhat, doporučuje se začít s menším objemem kilometrů a kombinovat běh s rychlou chůzí. Volte dobře odpruženou obuv (dle hmotnosti například Mizuno Wave Ultima, nebo Mizuno Wave Creation), která maximálně sníží riziko úrazu, vznikající přetížením pohybového ústrojí.

Pronace

Boty nadměrně sešlapáváte na vnitřních hranách. Máte klenbu mírně či výrazně propadlou. Volte běžeckou obuv s podporou pronace (dle hmotnosti například Mizuno Wave Inspire, nebo Mizuno Wave Paradox)

Supinace

Boty nadměrně sešlapáváte na vnějších hranách a máte vyšší klenbu. Volte běžecké boty a podporou supinace (například Mizuno Wave Impetus)

Jak vybrat vhodnou velikost běžecké boty?

Jednoduše. Kupte si běžeckou obuv o 1-1,5cm větší, než je délka Vaší nohy. Každý výrobce uvádí velikost trochu jinak, proto si pořádně prostudujte velikostní tabulky běžecké obuvi. Nohu měřte večer, kdy je po celém dni nateklá a odpovídá délce nohy při běhu. Měřte od paty k nejdelšímu prstu nohy, což ne vždy bývá palec.

Jak dlouho vydrží běžecké boty

Kvalitní běžecké boty Vám vydrží podle zatížení (výkonu a hmotnosti) a počtu naběhaných kilometrů jednu až dvě sezóny. Obecně se uvádí, že po 800km boty začnou boty ztrácet schopnost kvalitního odpružení a abychom si nepřivodili zdravotní potíže, je dobré si pořídit nové. Doporučuje se vlastnit současně dvoje běžecké boty různých značek a střídat je, tělo si tak nezvyká na stále stejné zatížení.

Běžecké boty pro ženy

Neliší se jen svou barvou a tím, že jsou užší, ale i konstrukcí, která zohledňuje  specifika ženského běžeckého stylu, ale i to, že ženy mají povětšinou subtilnější konstituci. Dámské běžecké boty mají ochranné prvky nastaveny maličko jinak.

Napište nám recenzi na Vaše běžecké vybavení na info@behani.cz. Když ji otiskneme, odměníme Vás běžeckou čelenkou CEP.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright 2016 behani.cz