Běh s runningovými holemi zefektivňuje trénink a šetří nohy

Nordic running se úspěšně šíří nejen mezi kondičními běžci, ale i vrcholovými sportovci. Má totiž celou řadu přínosů. Kdyby nic jiného, může zpestřit běžecký trénink, kterému jinak časem hrozí určitá stereotypnost. Jde vlastně o dva běhy v jednom: dole běžíme (nohy) a nahoře „jedeme“ na běžkách (paže + trup), ale nepotřebujeme k tomu žádný sníh.

Běžce, kteří běhají jenom na asfaltu, pomůže běh s holemi vytáhnout do přírody. Naprosto super jsou otevřené nenáročné terény, hlavně louky a pole. Na nich nám runningové hole umožní stabilní běh a my se nejenom nezraníme, ale ještě posílíme vazy a šlachy nohou. A na rozdíl od cyklostezek a jiných cest (či běžeckých stop v zimě) nás na nich nikdo a nic nebude ohrožovat.

Snížení zátěže kloubů: několik tun za jeden trénink

Zdravotně-preventivních aspektů běhu s holemi je víc. Na základě měření pomocí speciálních přístrojů jsme s kolegou Alešem Tvrzníkem, uznávaným biomechanikem z CASRI Praha, zjistili, že zapojení holí při běhu významně snížuje zatížení pohybového aparátu, především nosných kloubů. Rozdíl došlapových sil při normálním běhu a běhu s holemi (samozřejmě stejnou rychlostí) se pohybuje okolo 12% tělesné váhy, což u běžce vážícího cca 75 kg činí 9 kilogramů na každý krok. V závislosti na uběhnuté vzdálenosti (uvědomme si, že několik kilometrů znamená několik tisíc kroků) se proto budou výsledné hodnoty snížení zátěže pohybovat v tunách, resp. v desítkách tun. To má nesporný význam v prevenci zranění nejnamáhanějších částí nohou, tedy achilovek, kotníků a kolen. Běžcům, kteří už nějaké zranění mají, pak použití holí umožní rychlejší návrat k plnému tréninkovému zatížení.

Zvýšení intenzity. Jak to, že už nemůžu?

Nordic running je výrazně fyzicky náročnější a komplexnější než obyčejný běh. Všichni, kdo jej už vyzkoušeli, vám to potvrdí, nečekali byste, jak brzo budete „vyflusaní“! Běžec s holemi, totiž podává větší výkon, resp. má významně vyšší energetický výdej. Intenzivněji dýchá, mnohem více zapojuje horní končetiny a svalstvo hrudní oblasti. Nejenom běží, ale současně i přirozeně posiluje. A na rozdíl od běhu na lyžích, kdy při jízdě z kopce odpočívají paže a při odrážení způsobem soupaž na rovině odpočívají naopak nohy, si při běhu s holemi neodpočinou ani paže, ani nohy.

aktualni

Zapojení holí do běžeckého tréninku s sebou přináší i řadu dalších možností jejich využití. Kromě posilovacích cviků (žabáky, výpady, atd.) k nim patří také rozcvičení a protažení před vyběhnutím, případně i po něm. S využitím holí, lze dále úspěšně zvládnout i základní běžecká cvičení, tzv. běžeckou abecedu, především pak skipping, zakopávání a předkopávání (kolesa). Při správném provedení máme totiž mnohem větší předpoklady pro dosažení předpisové polohy trupu a nohou, neboť je oporou o hůl v daném okamžiku odlehčujeme.

Zlepšeme svůj běžecký styl

Přehlédnout bychom neměli ani možný pozitivní vliv zapojení holí na náš „normální“ běžecký styl. Odrážení holemi při běhu totiž prověří především správnou práci našich paží a pohyb loktů vpřed a podél těla (chybné je jejich směřování šikmo do stran). Důležitá je také poloha trupu, resp. jeho mírné přepadávání (náklon, ne předklon ani záklon). Jinak odraz holí při běhu s holemi je časově i prostorově kratší, než odraz holí při běhu na lyžích klasickou technikou, můžeme ho přirovnat k jeho střední fázi (tzn. bez pohybu paže výrazně před trup a za trup). Hůl se zapichuje zhruba na úrovni paty opačné nohy, pohyb ruky po rukojeti je mírně klouzavý. Sevření není ani křečovitě pevné, ani příliš uvolněné – a takové má být sevření ruky i při běžném běhání.

Jak vybrat správné hole?

Ani běžkařské, ani nordic-walkingové hole neumožňují celoroční realizaci běhu s holemi a správné provedení jeho techniky. Správné hole pro nordic running by měly být přibližně o deset centimetrů kratší než hole pro běh na lyžích klasickou technikou. Pokud neběžkujete, postačí pro výpočet jejich délky odečíst od výšky ramen 5 až 8 cm, přesnější je však výpočet podle vzorce tělesná výška x 0,8.

Napište nám recenzi na Vaše běžecké boty nebo vybavení na info@behani.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright 2016 behani.cz